Vissza

Kóros csontszcintigram

A csontszcintigráfiás vizsgálat leggyakoribb célja (elsősorban emlő-, tüdő- és prosztata-) daganatok csont-áttétének kimutatása. A daganatos csontrész környéke a megnövekedett osteoblast-tevékenységnek megfelelően fokozottan dúsítja a radiofarmakont.

Radiológiailag osteolyticus malignus folyamatok is - kevés kivétellel, pl. myeloma multiplex - ábrázolódnak a reaktiv, reparativ jellegű osteoblast-tevékenység fokozódása miatt.


Példa: Csontrendszeri áttétek számos helyen

Egésztest-leképezéssel a koponya és törzs regiójában számos kóros dúsulás látható (sötét foltok), amelyek malignus folyamat ( pl. emlőtumor) egy-egy áttétének felelnek meg. Klinikailag előrehaladott metastatizáló folyamat jellegzetes képe:


Emlőtumor és axilláris metastasisa [Tc-99m] MDP-vel

A primer emlőtumor és áttétei időnként aspecifikus módon (fokozott vérellátásuk és anyagcseréjük miatt) mellékleletként kimutathatóan dúsítanak radiofarmakonokat. A képen látható beteg csontszcintigráfiára érkezett a tervezett emlőműtét előtt. A beadott radiofarmakon a bal emlő primer tumorában és az axilláris áttétekben is dúsul (nyilak). Csontrendszeri áttét nem látható.


Áttekintő csontszcintigráfiás képsor

Egésztest-leképezési lehetőség hiányában a csontszcintigráfiát a testtájékok egymás utáni leképezésével is végezhetjük.

Az áttétek leggyakrabban a bordákon:

Kóros mellkas

és a gerincben jelentkeznek:

Kóros gerinc

Vissza